זכויות יוצרים, סימן מסחר, הסכם סודיות - כך תגנו על הסטארטאפ שלכם

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(0 הצבעות)

סטארט-אפ לאפליקציה, תוכנה או לאתר אינטרנט ייחודי, הינו אמצעי להגשים את חלום האקזיט. בכדי להגשים את החלום, לעתים קרובות (מאוד) יש לנו צורך בהקשעה כספית וכנגזרת מכך, לעזרת משקיעים חיצוניים. לצורך משיכת המשקיעים אנו עושים פעולות רבות כמו; יצירת מצגת שיווקית מדהימה, תמצית מנהלים איכותית, תכנית עסקית מהודרת ואפילו מתלבשים יפה.
אך לאחר התבוננות בחלון הראווה שלכם, ייכנסו המשקיעים לבדוק מה הם מקבלים וכמה זה עולה להם. לצורך זה עלינו להיערך כיאות!

על מנת שהסטארט-אפ שלנו גם יהיה טוב במהותו, גם ייראה טוב וגם יהיה מוגן, עלינו לעטוף אותו באמצעים המשפטיים הנכונים.

אך טרם נתחיל באמצעים המשפטיים, באו ננסה לשפוך קצת אור על 6 השלבים בדרך אל היעד מיוחל:
(שימו לב כי הסעיפים הנ"ל הם כלליים וכל חברה תבחר בדרך משלה)

 1. בתחילה יש רעיון אותו רוצים להפוך לאפליקציה
 2. בהנחה שהרעיון באמת יקדם את היקום שלנו למקום קצת יותר טוב, השלב השני הינו אפיון האפליקציה והגנתה המשפטית
 3. השלישי הוא הכנת תוכנית עסקית וחומרים שיווקיים (מצגות, תמצית מנהלים, מכתבים מקדימים וכו')
 4. הרביעי הוא הפיתוח עצמו
 5. החמישי עליה לאוויר
 6. השישי יציאה לשוק.

גיוס המשקיע ייתכן לקראת כל שלב, תלוי כמה הון עצמי או הלוואות אנחנו מצליחים לגייס לפני כן.

גניבת תוכן - תוכן כולל טקסטים, תמונות אודיו ווידאו. ניתן וגם נפוץ באינטרנט גניבות תוכן כאלו

את השלבים הללו צריך לתמוך משפטית כמפורט להלן:

 1. השלב החשוב ביותר אותו יש לבצע לפני הכל הינו פורמט זכויות יוצרים בינלאומי: זהו מסמך משפטי, מאושר נוטריונית ובעל תוקף בינלאומי שמבוסס על האיפיון של האפליקציה. האפיון מעובד משפטית ומקנה שמירה רחבה על זכויות היוצרים באפליקציה העתידית לטובת בעל הרעיון עוד לפני שהאפליקציה נמסרה לפיתוח. הפורמט מהווה גם מכשיר שיווקי והרתעתי חשוב.
 2. NDA (Non-Disclosure Agreement); הסכם סודיות: זוהי התחייבות משפטית חתומה מאת שותף לדרך, מפתח, משקיע או כל צד שלישי אחר בפני הסטארט-אפ לשמור בסודיות על כל המידע שמועבר לו. יש להשתמש בנוסח NDA שמתאים לאפליקציה הרלבנטית, לסטארט-אפ של האפליקציה ולפורמט זכויות היוצרים שלה.
 3. הסכם פיתוח ועיצוב של האפליקציה: הסכם עם מפתח/מעצב האפליקציה הכולל את כל ההיבטים המסחריים, המקצועיים והמשפטיים בינכם, ואליו מצרפים, בין השאר, את פורמט הזכויות הבינלאומי והסכם הסודיות.
 4. מיתוג הסטארט-אפ והגנה עליו בסימן מסחר רשום כחלק מהנראות של חלון הראווה, וזאת מוקדם ככל האפשר כיוון שהרישום הוא על בסיס "כל הקודם זוכה", כלומר מי היה זה שהגיש ראשון בקשת סימן מסחר לרשם סימני המסחר..... ואם כבר יש לך שם קולע, דאג לשמור אותו שלך!
 5. הקמת חברה בע"מ כדי שבמידה והסטארט-אפ ייכשל, לא יבואו אליך באופן אישי בטענות, אלא לחברה בלבד. זו הגנה משפטית מפני כשלונות עסקיים.
 6. הסכם מייסדים כאשר יש יותר מיזם אחד כדי למנוע חיכוכים ולהגדיר מראש פתרונות סוגיות מפתח שצפויות לעלות במהלך חיי הסטארט-אפ: דרך קבלת החלטות, סמכויות חתימה, איך בוחרים משקיע, היכן יושקע כספכם, מה קורה אם אחד היזמים פורש, וכו'.
 7. פטנט: לעיתים יש צורך לשקול גם הגנת פטנט לאפליקציה, במקרים בהם יש לגביה היבטים טכנולוגיים פיסיים.

כדי לסגור את האמצעים המועילים הללו באריזה יפה ומשכנעת למשקיע, יש להכין מצגת מתאימה המתארת מה השלבים שבוצעו מתוך אלו שתוארו לעיל. ככל שבוצעו יותר שלבים, הערך של הסטארט-אפ גבוה יותר וניתן להשיג מימון רב יותר וביתר קלות.

זכרו, משקיעים רוצים להשקיע בכם כמויות נכבדות של כסף, ובתמורה הם מבקשים בסה"כ להיות שקטים שהכסף מוגן. ואילו אתם רוצים להגן על עצמכם ועל החברה שלכם. לכן אל תעשו צעדים קיצוניים טרם התייעצתם עם בעל מקצוע והבנתם שמזערתם את הסיכון כמה שיותר.

 

AddThis Social Bookmark Button
יריב קדם

משרד עו"ד יריב קדם מספק שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג משפטי בישראל ובחו"ל בעניינים הקשורים לטכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני ליזמים המקימים סטארט-אפ לאפליקציה, טכנולגיה או פעילות תעשייתית בישראל או בחו"ל, ניהול תיקי פטנטים וקניין רוחני לחברות טכנולוגיות ותעשייתיות בינוניות וגדולות, וייצוגם בבתי משפט בתחום הקניין הרוחני וייעוץ קניין רוחני וייצוג בבתי משפט בתחום הקניין הרוחני לחברות גדולות.

אתר: www.kedem-law.co.il
הירשמו לקבלת חדשות, הטבות וטיפים בעולם היזמות. אנחנו מבטיחים לא להספים אתכם, ולא להעביר את כתובת המייל שלכם לצד שלישי

עקבו אחרינו ברשת

 • וילנסר בפייסבוק
 • וילנסר בלינקדאין
 • וילנסר בגוגל+
 • RSS feed

האמור באתר וילנסר אינו מהווה חו"ד משפטית והשימוש באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו. המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו.
השימוש באתר הינו בכפוף לתנאים המופיעים בתנאי השימוש באתר